whatsapp
whatsapp
whatsapp
×

FOLYO KESİM

Arka yüzeyi yapışkanlı 100 – 120 mic. kalınlığında ki pvc malzemenin plotter yardımı ile baskılı veya baskısız olarak kesilmesi işlemidir. Baskılı yüzeyin etrafından kesilmesine genelde “dekupe” denir. Folyo kesim ile hazırlanmış materyalin tüm yüzeyi taşıyıcı transfer bandı ile kaplanmaktadır. PVC’den üretilen yapışkanlı folyolar bir çok renkte bulunur. Tek renkli logo ve harf kesimleri için üretimi en hızlı ve en dayanıklı malzemedir. Beyaz rengin üzerine solvent ve uv baskı makinalarında baskı yaparak kolay renklendirilebiliyor olması, birbirinden farklı onlarca sektör için çözüm sunmaktadır. Son zamanlarda kaplama folyoları ile araç yüzeyleri kaplanarak görsellik ve minik darbelere karşı koruma da sağlamaktadır. Folyolar 1.20 mt. ve 1.60mt genişliklerde, 25 – 50mt. uzunluklarda üretilmektedir. Genişlikleri baskı makine boyutları nedeniyle oluşan standart boyutlardır.


Folyo Kesim Nasıl Yapılır?

Tasarım programları ile hayalinizdeki tasarımı ortaya çıkarttıktan sonra, Ardından plotter adı verilen kesim makinesinde istenilen ölçülerde kesim işlemi yapılır. Başta tabela olmak üzere pek

çok uygulamada folyo kesim tekniğini uygulanır. Hazırlanan tasarımın vektörel olması şarttır. Folyo Kesim Tekniği Hangi Malzemelere Uygulanabilir?

Folyo sticker (Baskes Etiket) malzemesini çeşitli zeminlere uygulanır.


Polikarbon Levha

Cam Yüzey

Araç Yüzeyi

Forex

Alüminyum Malzeme

Pleksi.


Çeşitleri Nelerdir?

Kesim tekniği ile transferini gerçekleştirdiğiniz folyonun farklı çeşitleri vardır. Transparan folyolarımız bunların başında yer alır. Bunun yanı sıra, translusent folyo, lümen, fosforlu, reflektif ve aynalı varak gibi çeşitli malzemeyi barındıran folyolarımız da bulunmaktadır


Kullanım Alanları Nelerdir?

İhtiyaç duyulan her alanda kullanılabilir. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dış mekanlarda kullanılan folyo stickerlarımız güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Güneş ışığına aşırı maruz kalmayan folyo stickerlarımız, baskıdan ilk çıktığı andaki gibi netliğini korumaya devam eder. Folyo sticker ile yaptığımız transferler, uzun ömürlü olması ve tekrar kullanılabilme özelliği ile en çok fuar stantlarında kullanılır.


Koruma Yöntemleri

Folyoların ömrünün daha uzun olabilmesi için, kullanıldığı alanın rutubet ve nemden arınmış olması gerekir. Transferini gerçekleştirdiğimiz folyolar oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Oda sıcaklığında muhafaza edilmiş, nem ve rutubetten korunmuş folyolar, ilk günkü hallerini uzun süre koruyacaktır.

Bir Mesajınız mı var ?