whatsapp
whatsapp
whatsapp
×

FİBER MARLAMA


Fiber lazer makalama nedir?

Fiber lazer içerisinde doğada nadir bulunan iterbiyum, neodimyum, disprozyum, paraseodim ve tulyum gibi elementler barındıran lazer türüdür. Bu elementler devamlı olmayarak ışık yükseltmeyi sağlayan katkılı fiber yükselticilerle alakalıdırlar. Raman saçması veya dört dalga karışımı da bu şekilde fiber lazere güç sağlamaktadırlar.


Fiber lazer markalama ne tür yüzeylerde kullanılır?

Fiber Lazer markalama makinaları, paslanmaz, çelik, alüminyum, bronz, pirinç, altın, gümüş ve benzeri metallere markalama yapar. Bunların dışında plastik, deri ve kauçuk malzemeler üzerine de kalıcı markalama yapabilen sistemlerdir.


Fiber lazer markalama makinalarında source adı verilen güç kaynakları vardır ve bu güç kaynakları verdiği ışın gücüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 20W bir lazer ışın gücüne sahip makine ile 100W lazer ışın gücüne sahip makinede güç farkı olduğu için malzemeye uygulanması istenen markalama derinliğinde hız farklı oluşacaktır. 100W’lık bir lazer gücü ile 20W bir lazere gücüne göre istenen yüzey derinliğine çok daha hızlı bir şekilde ulaşılabilir. Bu da kapasitesi yüksek olan firmaların hızlı ve rahat çalışabilmeleri için kapasitelerine göre daha

yüksek güce sahip ürünleri tercih etmesi anlamına gelmektedir.


Kalıcı markalama dışında kesim işlemi için de kullanabileceğiniz fiber lazer cihazlarımızda 2 mm’ye kadar gümüş, altın, bakır ve pirinç malzeme kesimi mümkündür. Burada kesim süresi lazer gücüne göre uzamakta veya kısalmaktadır.

Bir Mesajınız mı var ?